Inspirace – Když se ve Photoshopu nedaří, aneb chyby které stály místo i peníze II
28.6.2017
Photoshop – Vytváříme zajímavé abstraktní pozadí z jakékoli fotografie
21.7.2017
Ukázat vše

Photoshop – Vytvoření hloubky ostrosti ve fotografii pomocí nástrojů rozostření

Nastavení hloubky ostrosti při fotografování nám nejen zvýrazní focený objekt, nebo část fotografie, ale dodá celkově snímku tu správnou dynamiku. I když je hloubka ostrosti neoddělitelnou vlastností fotografické techniky, máme ve Photoshopu nástroje, které celkem dobře dokáží hloubku ostrosti uměle vytvořit. Jaké nástroje se dají k této úpravě použít, si ukážeme v dnešním tutoriálu.

 

– reklama Google Adsense –


Na kanálu dtpko Youtube byl publikován tutoriál zde, který ukazuje, jaké nástroje se dají využít při simulování hloubky ostrosti ve fotografii. Probereme si čtyři zásadní nástroje, které dle mého názoru celkem schopně ovlivňují hloubku ostrosti ve fotografii, nebo výrazně mění vlastnosti hloubky, kterou již fotografie obsahuje.

Prvním nástrojem v tutoriálu je rozostření pole. Jedná se o nástroj který pomocí vkládání „špendlíků“ přes levé tlačítko myši umožňuje rozostření snímku na několika místech zároveň. U všech těchto efektů (kromě rozostření objektivu), které si v tutoriálu ukážeme, začneme převedením fotografie na inteligentní objekt kliknutím na vrstvu přes pravé tlačítko myši. Díky tomuto převodu budete moci efekt kdykoli upravit bez destruktivního ovlivnění původní fotografie. Podržením klávesy CMD (CTRL) a kliknutím na „špendlík“ resetujeme hodnotu rozostření jednotlivých bodů na nulu.

Ukázka efektu rozostření pole

Dalším efektem, bude rozostření clony. Rozostření clony vytváří malé hloubky ostrosti v obraze bez ohledu na použitý fotoaparát nebo objektiv. Tento efekt můžeme využít s použitím jednoho bodu na klasické umocnění jednoho místa ve fotografii, nebo tento efekt definovat pomocí více bodů zaostření, což je ale spíše nereálné a v klasické fotografii technicky téměř nedosažitelný efekt. Opět s kliknutím levého tlačítka myši umísťujeme velmi snadno jednotlivé body a upravujeme tak jejich hodnotu.


– reklama Seznam Sklik –

Efekt Posun a náklon se využívá pro simulaci makro focení. Tomuto rozostření jednoduchým tažením kurzoru myši v krajích jednotlivých zón upravíme efekt k ideálnímu výsledku rozostření, který se nám líbí. Kromě makro snímků si stejným způsobem rozostříte jakoukoli fotografii.

Jako poslední nástroj který si v tutoriálu ukážeme je rozostření objektivu. Jde o trošku pokročilejší techniku a ke správnému využití tohoto efektu je důležitá znalost práce s maskou a její precizní vytvoření. Pomocí masky se vytvoří jednotlivé části intenzity rozostření a takto vytvořená maska se pak načte do efektu rozostření objektivu jako mapa hloubky. Zde platí, že plná bílá barva je maximální ostrost a čím méně bílé barvy, tím větší rozostření ve fotografii bude. Samozřejmě k této správné funkci je potřeba v nástroji zaškrtnout políčko masku inverzně, jinak by to bylo přesně naopak, což nechceme….

 

Ukázka aplikace efektu rozostření objektivu

Celkově z těchto čtyř nástrojů nejlépe vypadá ten poslední s použitím masky. Zde se dá s přesnou maskou dosáhnout celkem reálného výsledku. Samozřejmě žádný z těchto efektů nemůže zdaleka nahradit vlastnosti fotografické techniky. Vždy půjde pouze o softwarovou simulaci. Pokud máte například fotoaparát, který nedokáže pracovat s hloubkou ostrosti, nebo máte více snímků, kde byste si rádi softwarově hloubku nasimulovali, možná se vám tento tutoriál, který popisuje tyto nástroje, bude hodit.
– reklama Google Adsense –


– reklama Sklik –


dtpko.cz
dtpko.cz
Snahou redaktorů portálu dtpko.cz je vytvářet takový obsah, který není jen odborný. Snažíme se zde publikovat články i pro pobavení a inspiraci. Portál dtpko.cz byl založen roku 2013. redakce@dtpko.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *